Titreşim Ölçümü Nedir? Nasıl Yapılır?

Titreşim, Maden ve taş ocakları, ulaşım araçları, sanayi ve inşaat makinelerinin çalışması sırasında meydana getirdikleri, genellikle katı, sıvı ve gaz ortamlarda yayılan ve insan vücudunca hissedilen mekanik salınım (vibrasyon) hareketleridir. Çalışmakta olan ve iyi dengelenmemiş araç ve gereçler genellikle titreşimi olması gerekenden fazlasıyla oluştururlar. Bu titreşimler, bulunulan ortamda gürültü ayrıca makineler üzerinde yüksek gerilmeler, aşınma ve malzeme yıpranması gibi istenmeyen sonuçlara sebep olurlar.

Endüstrideki titreşim kaynaklarının çoğunu el ve el parmakları ile kollara ulaşan titreşimleri oluşturan titreşim kaynakları oluşturur. Bunlar, taş kırma makinaları, kömür ve madencilikte kullanılan pnömatik çekiçler, ormancılıkta kullanılan taşınabilir testereler, parlatma ve rende makinaları, sanayide kullanılan elektrikli el aletleridir. Bu araçlar, dönerek, vurarak veya hem dönerek hem de vurarak titreşirler. Tüm vücudun, etkisi altında kaldığı titreşim kaynakları da, traktör ve kamyon kullanımı, dokuma tezgahları, yol yapım, bakım ve onarım makinaları ile özellikle çelik konstrüksiyonlu yapılarda titreşime sebep olan makina ve tezgahlardır.

Titreşime maruz kalan insanlarda fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar (yorgunluk, dikkat azalması, ortopedik rahatsızlıklar, sakatlıklar, iş kazaları,) yaşam kalitesinde olumsuz etkiler, çalışma performansının azalması gözlenmektedir.